Luis Suarez :: transfery24.pl - piłka nożna, transfery

Luis Suarez

Luis Suarez

Luis Alberto Suárez Díaz (ur. 24 stycznia 1987 w Salto) – urugwajski piłkarz, grający na pozycji napastnika w Liverpool F.C. i reprezentacji Urugwaju. Zawodową karierę rozpoczynał w Club Nacional de Football, a w 2006 roku przeniósł się do FC Groningen. Po sezonie gry dla tego klubu podpisał kontrakt z Ajaksem Amsterdam.

Dla Groningen strzelił 10 goli w 33 spotkaniach i zainteresował się nim Ajax, który ostatecznie kupił go 9 sierpnia 2007 roku za 7,5 miliona euro. Suárez po raz pierwszy w barwach Ajaksu zagrał w eliminacjach Ligi Mistrzów ze Slavią Praga. Ligowy debiut w nowym klubie zaliczył natomiast w wygranym 8:1 pojedynku przeciwko De Graafschap, w którym zdobył jedną bramkę i zaliczył trzy asysty. 20 września 2009 roku Suárez zdobył 4 bramki w zwycięskim 4:0 meczu ligowym z Venlo.

W reprezentacji Urugwaju zadebiutował 8 lutego 2007 roku w wygranym meczu towarzyskim przeciwko Kolumbii. Wówczas został wyrzucony z boiska w 85 minucie po zgromadzeniu dwóch żółtych kartek.

Na Mistrzostwach Świata 2010 w meczu ćwierćfinałowym przeciwko Ghanie Suárez otrzymał czerwoną kartkę w ostatniej doliczonej minucie dogrywki za obronę piłki ręką na linii bramkowej. Ghana nie wykorzystała rzutu karnego, a Urugwaj wygrał w serii rzutów karnych i awansował do półfinału. 20 listopada 2010 roku podczas meczu z PSV Eindhoven ugryzł piłkarza rywala, Otmana Bakkale w okolice obojczyka, za co został zawieszony przez klub na dwa spotkania ligi holenderskiej.

31 stycznia 2011 roku przeniósł się na Anfield Road do Liverpoolu za 26,5 milionów euro, stając się tym samym pierwszym Urugwajczykiem przywdziewającym trykot Liverpoolu oraz drugim najdroższym zawodnikiem tego klubu, zaraz po Andym Carrollu[3][4]. 2 lutego 2011, w swoim debiucie w drużynie The Reds, zdobył bramkę, która przypieczętowała zwycięstwo Liverpoolu nad Stoke City 2-0. Znajdował się wówczas 16 minut na boisku. Następnie był świetny , lecz pechowy występ z Wigan oraz słaby mecz z West Ham United. Został okrzyknięty graczem meczu po wygranym meczu z Manchester United 3:1 w którym zaliczył asystę.

źródło: wikipedia.pl