Paweł Brożek :: transfery24.pl - piłka nożna, transfery

Paweł Brożek

Paweł Brożek (ur. 21 kwietnia 1983 roku w Kielcach) – polski piłkarz występujący na pozycji napastnik w tureckim klubie Trabzonspor.

Karierę rozpoczął w Polonii Białogon Kielce. Następnie grał w SMS Zabrze, skąd w 1998 roku trafił do Wisły Kraków. Z Wisłą Brożek sześć razy sięgnął po mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie zdobył puchar kraju[1]. W sezonach 2007/2008 i 2008/2009 został królem strzelców polskiej Ekstraklasy. Po dwunastu latach spędzonych w Wiśle Kraków przeszedł do tureckiego klubu Trabzonspor.

Brożek ma za sobą występy w reprezentacjach juniorskich i młodzieżowych swojego kraju. W 1999 roku wystąpił w barwach reprezentacji Polski U-17 na mistrzostwach świata odbywających się w Nowej Zelandii. W 2000 roku grał na mistrzostwach Europy U-16 rozgrywanych w Izraelu. W 2001 roku zdobył z reprezentacją Polski U-18 złoty medal na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Finlandii. W pierwszej reprezentacji Polski zadebiutował 27 kwietnia 2005 roku w meczu z reprezentacją Meksyku. W 2006 roku brał udział z reprezentacją Polski w mistrzostwach świata w Niemczech, gdzie wystąpił w trzech spotkaniach.

Pierwszym jego klubem była Polonia Białogon Kielce, do której zapisał się na treningi w 1992 roku, wraz ze swym bratem bliźniakiem Piotrem. Trenował tam sześć lat. Po zakończeniu szkoły podstawowej przeniósł się do SMS Zabrze. Pół roku później, razem ze swoim bratem zostali zauważeni przez trenera Adama Nawałkę, który zaoferował im przejście do Wisły Kraków. W grudniu 1998 roku obaj bracia zostali zawodnikami krakowskiego klubu.

2 września 1999 roku zadebiutował w pierwszym zespole w meczu pierwszej rundy Pucharu Ligi z Ruchem Radzionków. Grał w tym spotkaniu przez pierwsze 45 minut, po przerwie został zmieniony przez Karola Wójcika. W listopadzie Brożek zagrał również w dwóch meczach drugiej rundy Pucharu Ligi z Polonią Warszawa.

W pierwszej reprezentacji Polski zadebiutował 27 kwietnia 2005 roku w spotkaniu z Meksykiem. Swój debiut okrasił bramką zdobytą w 71. minucie meczu.

17 lipca 2005 roku strzelił gola dla reprezentacji Polski B w meczu z Austrią. W barwach reprezentacji B zagrał również 6 grudnia w spotkaniu ze Szkocją.

W 2006 roku wystąpił na Mistrzostwach Świata w Niemczech. Zagrał we wszystkich trzech spotkaniach, jakie rozegrała reprezentacji Polski na tym turnieju, z Ekwadorem, Niemcami oraz Kostaryką. W meczu z Ekwadorem Brożek pojawił się na boisku w 83. minucie. Siedem minut później po jego strzale piłka trafiła w słupek. W spotkaniu z Niemcami pojawił się na boisku w 91. minucie meczu. Natomiast w meczu z reprezentacją Kostaryki grał przez całą drugą połowę.

15 grudnia 2007 roku w towarzyskim spotkaniu z Bośnią i Hercegowiną zaliczył asystę przy zwycięskiej bramce Michała Golińskiego. 11 października 2008 roku w meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 z Czechami w Chorzowie zdobył swojego drugiego gola w reprezentacji, przyczyniając się do wygranej Polski 2:1. 15 października 2008 roku w meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 ze Słowacją zaliczył asystę przy bramce Euzebiusza Smolarka. 7 lutego 2009 roku Paweł Brożek zdobył jedyną dla reprezentacji Polski bramkę w towarzyskim spotkaniu z reprezentacją Litwy. 12 sierpnia w towarzyskim meczu z Grecją asystował przy drugiej bramce strzelonej przez Ludovica Obraniak. 5 września w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2010 przeciwko Irlandii Północnej asystował przy jedynej bramce dla Polaków strzelonej przez Mariusza Lewandowskiego, a mecz zakończył się wynikiem 1:1.