Sławomir Peszko :: transfery24.pl - piłka nożna, transfery

Sławomir Peszko

Sławomir Peszko (ur. 19 lutego 1985 w Jaśle) – polski piłkarz grający na pozycji bocznego pomocnika w reprezentacji Polski. Od 2011 zawodnik 1. FC Köln.

Sławomir Peszko swoją karierę piłkarską rozpoczynał w Nafcie Jedlicze. W 2002 trafił do Wisły Płock, która ówcześnie funkcjonowała pod nazwą Orlen Płock. Wiosną 2003 Peszko zadebiutował w Ekstraklasie w przegranym 0:1 wyjazdowym spotkaniu z Widzewem Łódź. Od następnych rozgrywek pojawiał się na boisku regularnie, zaś w sezonie 2007/2008 zdobył 16 goli i był najskuteczniejszym zawodnikiem Wisły. W ciągu 6 sezonów w Wiśle Sławomir Peszko zagrał w 112 ligowych meczach, strzelając 21 goli.

Przed sezonem 2008/2009 Peszko trafił do Lecha Poznań. W ekipie Kolejorza już w pierwszych trzech sparingach zdobył 4 gole. Odegrał dużą rolę w sukcesach Kolejorza w meczach Pucharu UEFA w 2008 oraz 2009. W decydującym o awansie Lecha do fazy grupowej pucharu spotkaniu z Austrią Wiedeń strzelił bramkę w 85 minucie (na 2:1). "Tygodnik Kibica" błędnie sugerował, że w meczu z AS Nancy Peszko zdobył 1000 bramkę dla polskich drużyn w europejskich pucharach. W rzeczywistości gola nr 1000 strzelił Rafał Murawski w dogrywce w meczu Lech – Austria Wiedeń. 2 sierpnia 2009 zdobył swoją pierwszą bramkę dla Kolejorza w lidze w wygranym 3:1 wyjazdowym meczu I kolejki Ekstraklasy z Piastem Gliwice – było to zarazem pierwsze trafienie poznaniaków w sezonie 2009/2010. Zdobył również gola w 93 minucie pojedynku z Club Brugge który dał zaliczkę do rewanżu, ale jego drużyna przegrała dwumecz po konkursie rzutów karnych i odpadła z Ligi Europa UEFA.

29 grudnia 2010 dyrektor sportowy Lecha Poznań poinformował, że Peszko zamierza z końcem roku rozwiązać kontrakt z klubem. 2 stycznia 2011 podpisał kontrakt z niemieckim 1. FC Köln obowiązujący do 30 czerwca 2011 (z opcją przedłużenia).

Peszko grał w reprezentacji młodzieżowej U-21. W kadrze A zadebiutował 19 listopada 2008 wchodząc na boisko w 69 minucie wygranego 3:2 towarzyskiego meczu z Irlandią. Pierwszą bramkę strzelił 17 stycznia 2010 w spotkaniu z Danią, które rozegrane zostało w ramach Pucharu Króla Tajlandii.

źródło: wikipedia.pl